top of page
Keresés

Tegyük zökkenőmentesebbé gyermekeink számára az otthonok közötti váltásokat!

Frissítve: 2023. febr. 3.

Válás után a gyermekek különböző időt tölthetnek el a két különélő szülőjüknél.



Az esetek nagy részében a bíróság döntését kell figyelembe venni, azonban szerencsére körülöttem azt látom, hogy már egyre többen tudnak közösen megállapodni – lerövidítve ezzel a válás elhúzódó folyamatát – a gyermekek elhelyezéséről. Én örömtelinek tartom, ha mindkét szülő egyformán szeretne időt tölteni a gyerekeivel, mégha a házasság nem is lett sikeres. Természetesen ezt a gyermekek kora is befolyásolhatja, hogy hogyan érdemes a láthatásokat elosztani. Sok variáció létezik, de a tapasztalatom azt mutatja, hogy a váltás sokszor nem egyszerű a gyerekeknek.



Gondolj bele, ha neked kéne hetente egy bőrönddel hurcolkodni apához, majd következő héten vissza anyához. Vagy gondolj bele milyen lehet apához csak hétvégére „vendégségbe” menni?

Összeszedtem néhány tippet, hogy miként tudjuk a gyerekeinknek ezeket a váltásokat egy kicsit könnyebbé tenni:


1. Legyen (majdnem) mindenből kettő. Tudom ezt nehéz megoldani, de próbáljuk meg, hogy a gyerekeknek mindkét helyen legyenek a napi élethez szükséges dolgai, hogy ne kelljen bőröndökkel mászkálniuk a két lakóhely között. Ha folyton össze kell készíteni a dolgaikat, akkor igazán nem érzik magukat egyik helyen sem otthon. Jó tanácsot adok, de mégis rácáfolok 😊 Nekem a tinédzser gyerekeim mégis bőröndökkel mászkálnak! Ez az ő döntésük volt, hiszen már nagyobbak és ebben a korban a lányoknál fontos, hogy az egész ruhatár kéznél legyen, amikor reggel még kétszer átöltöznek, mielőtt elindulnak. :D Ezt ők már nagyobb korukban választották és csak a ruháikat viszik, így rájuk hagytam. Amíg kisebbek voltak mindkét helyen igyekeztünk mindent beszerezni, ami szükséges. Azoknak segítségül készítettem a bejegyzés alján egy listát, ahol nehezen megoldható, hogy mindkét helyen meglegyen a gyerekeknek minden. Ez talán segíteni fog az elején, amíg belerázódunk, hogy ne maradjon „otthon” semmi.


2. Mindkét helyen igyekezzünk megoldani, hogy legyen saját ágya a gyereknek, amit csak ő használ. Egy szekrénye, ahova a saját dolgait pakolhatja és egy kis kuckója, amit saját magáénak érezhet. Oda el tudja helyezni a személyes dolgait, feldíszítheti, ahogy szeretné. Ez segít a biztonság érzet kialakításában és otthonosabban fogja magát érteni, amikor megérkezik. Szerintem érdemes szemet hunyni, akár a falra ragasztott matricák felett is, egyszer úgyis lekerülnek onnan... Nálunk például a mai napig vannak kint a gyerekeimnél közös fényképek, ahol az édesapjukkal vannak, ebből sosem csináltam problémát. Ez is egy biztonság érzet, hogy kitehetik az éjjeliszekrényre és nem szól érte senki.


3. Már maga a válás is megterhelő a gyerekek számára, mellette meg kell szokni az új helyet, az új időbeosztást. A szülőknek sem egyszerű, hiszen helyt kell állni a munkahelyen, meg kell találni az egyensúlyokat az új életformában, és ki kell alakítani új szokásokat, rutinokat a mindennapokban. Javaslom, hogy a gyerekkel együtt találjunk ki olyan rituálékat, a napi rohanáson és kötelező dolgokon kívül, ami csak a miénk. Például a váltás napján mindig elmegyünk és eszünk együtt egy sütit vagy közösen megyünk bevásárolni, hogy az ott töltött időben közösen találjuk ki, hogy mit fogunk főzni a következő napokban. Ezalatt a kis kötetlen együttlét alatt átbeszélhetjük mi történt, amíg nem találkoztunk és újra egymásra találunk.


Vegyük figyelembe, hogy a gyerekeknek kell egy kis idő az átállásra, hogy fejben is nálunk legyenek. Idő míg újra felveszik a fonalat és egymásra hangolódunk. Nálunk legalább egy nap szükséges ehhez. Legyünk türelmesek, empatikusak, segítsük őket az átállásba. Én megfigyeltem a saját gyermekeimnél, hogy mindig feszültebbek, amikor megyek értük, így már mantrázom a kocsiban egy sort, hogy én nyugodt tudjak maradni és ne ragadjon át rám is az idegesség, ne legyek csalódott, mert esetleg nem ugranak egyből a nyakamba. Ez nem egyszerű nekik és ezt elfogadtam. Ez a morgás pedig nem nekem szól, egyszerűen idő kell nekik. Várok mindig türelmesen, amíg ők nyitnak felém.


LISTA

- iratok (diákigazolvány, személyi igazolvány, lakcímkártya)

- időjárásnak megfelelő ruhák (nálunk néha, mivel kocsival hurcoljuk őket, meglepő módon volt, hogy a kabát maradt ott :) )

- edzésre vagy különórára szükséges felszerelések

- iskolásoknak tankönyvek, tolltartó és lista az elkészítendő leckékről

- kedvenc alvósjáték

- egyéb játék, ami éppen a szívükhöz nőtt

- könyv, amit éppen olvasnak szabadidejükbe



34 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

コメント


bottom of page